Polimeryzacja - zabezpieczanie różnych typów posadzek

Powłoki polimerowe, środki do zabezpieczania posadzek twardych

Polimery, woski lub akryle to potocznie nazywane środki do zabezpieczania posadzek. Ochrona podłogi polega na wytworzeniu cienkiej warstwy na zabezpieczanej powierzchni która chroni materiał przed zabrudzeniami oraz zniszczeniami. Powłoki ochronne mogą się od siebie różnić własnościami fizycznymi które mogą wpływać na wygląd posadzek, żywotność posadzki, podatnością na rozpuszczanie lub zdzieranie. Każda powłokę polimerową (w celu dobrego utrzymania) należy myć płynami o charakterze myjąco pielęgnującym, dobrze raz na jakiś czas wykonać polerowanie posadzki. Zabiegi pielęgnacyjne zostaną poruszone w innym poście.

Na czym polega zabezpieczania lub polimeryzacja podłogi ?

Zabezpieczanie podłóg to proces który ma uwydatnić walory estetyczne podłogi, ochronić przed starzeniem oraz skutkami nadmiernego użytkowania. Często uważa się że zabezpieczona posadzka powinna być błyszcząca i antypoślizgowa, co jest nieco błędne. Nie każdy polimer cechuje antypoślizgowość oraz głęboki i wysoki połysk. Użytkownik powinien sprawdzić lub spytać jaka powłoka ochronna będzie dla niego najlepsza. 

Polimery to idealne rozwiązanie dla użytkowników którzy chcą niskim kosztem przeprowadzić tak zwaną renowację posadzki. Co prawda osiągnięte efekty są znacznie mniej trwałe ale wykonanie samej usługi jest znacznie tańsze i szybsze w porównaniu z klasyczną renowacją posadzek. O klasycznej renowacji posadzek zostanie utworzony osobny artykuł. Jakie posadzki można zabezpieczać polimerami ?

 1. podłogi marmurowe - w zależności od stopnia zniszczenia charakteryzują się średnią i małą porowatością, bardzo dobrze chłoną pierwszą warstwę polimeru, druga warstwa zazwyczaj daje umiarkowaną głębię koloru, trzecia warstwa gwarantuje osiągnięcie oczekiwanego efektu
 2. podłogi z lastryko (płytki i wylewka) - identycznie jak wyżej, wszystko zależy od stopnia zużycia , powinno się położyć minimum 2 warstwy
 3. szlifowany beton - w zależności od stopnia wyszlifowania (gładkości) może być zabezpieczany 2 lub 3 warstwami, w zależności od polimeru posadzka będzie miała większy lub mniejszy połysk
 4. wykładziny pcv i linoleum - stosunkowo najprostszy typ podłogi do zabezpieczania, optymalny efekt uzyskujemy po ułożeniu 2 warstw
 5. podłogi gresowe - jeśli producent posadzki nie przedstawił środka do zabezpieczania to nie powinno się zabezpieczać gresów powłokami polimerowymi  

Przechodząc do meritum poniżej przedstawiamy Państwu najbardziej znane podejście do procesu zabezpieczania posadzek powłokami polimerowymi (polimeryzacji). Technologia zalecana przez większość producentów chemii profesjonalnej. Można ją podzielić na dwa etapy: doczyszczania oraz zabezpieczania. Analogiczną metodę można stosować do innych środków ochronnych.

Etap 1 : doczyszczanie / stripowanie  posadzki

Stripowanie czyli zdzieranie poprzedniej powłoki lub jej resztek. Jest to proces niezbędny aby podłoga miała estetyczny wygląd, nie powstawały odparzenia powłoki lub jakieś dziwne plamy. Czyszczoną powierzchnię należy gruntownie umyć. Przed położeniem powłoki posadzka powinna wyschnąć, a my powinniśmy sprawdzić czy powierzchnia jest należycie doczyszczona i nie ma na niej pozostałości poprzednich powłok lub brudu.

Gruntowne mycia powinniśmy przeprowadzać roztworem płynu do doczyszczania i zdzierania powłok (np. Mediclean 121) w stężeniu dobranym na podstawie próby. Skuteczność każdego stripera jest uzależniona od doczyszczanej powierzchni, dobranego stężenia, składu chemicznego oraz czasu. Niektóre stripery zawierają dodatkowo rozpuszczalniki które powodują szybsze rozpuszczanie starych, nawarstwionych powłok.

Podczas stripowania posadzki zmywamy resztki starej powłoki. Pod padem czyszczącym może wytwarzać się mleczny i śliski roztwór. Znaczy to że stara powłoka ulega rozpuszczeniu. Powstały odpad należy zebrać odkurzaczem, nie wolno pozostawić do wyschnięcia Po doczyszczaniu posadzka powinna charakteryzować się tępym czuciem oraz jednolitą i gładką powierzchnią. Proszę się nie zdziwić jak podłoga będzie miała trochę inny kolor oraz wygląd. Właśnie usunęli Państwo starą powłokę ochronną.

Czego użyć do doczyszczania : 

 1. Do doczyszczania niezbędna będzie maszyna myjąca, najlepsze efekty można uzyskać używając szorowarki jednotarczowej
 2. Do szorowarki jednotarczowej powinniśmy mieć pady czyszczące w kolorze czarnym lub fioletowym
 3. Do zbiornika maszyny należy wlać striper, jeśli nie chcemy się męczyć należy użyć stężenia 30%, czyli 3 litry na 10 litrów wody 
 4. Warto ze sobą zabrać : skrobak z rączką lub na kiju, pada ręcznego z docierakiem, zapasowe ostrza

TIP : POSADZEKĘ NAJLEPIEJ NA POCZĄTKU NAMOCZYĆ ROZTWOREM 5%, A PÓŹNIEJ PRZPROWADZIĆ DOCZYSZCZANIE ROZTWOREM 20-30%. NALEŻY PAMIĘTAĆ ŻEBY ODEBRAĆ POWSTAŁY ODPAD Z PODŁOGI ZA POMOCĄ ODKURZACZA LUB MASZYNY MYJĄCO-ZBIERAJĄCEJ. ODPADU Z CZYSZCZENIA NIE MOŻNA POZOSTAWIĆ DO WYSCHNIĘCIA.

Do usuwania powłok polecamy : Mediclean 121, Kiehl Poly Ex, Kiehl Veroclean

Etap II : neutralizacja posadzki

W procesie neutralizacji chodzi o wypłukanie resztek roztworu do doczyszczania. W pierwszym etapie, do doczyszczania, używaliśmy mocnych płynów alkalicznych. Odkurzacze lub układy ssące w maszynach myjących, mają ograniczoną skuteczność. Nigdy nie odbierają 100% zanieczyszczeń powstałych podczas doczyszczania. W celu wypłukania, ewentualnych, resztek roztworu doczyszczającego należy posadzkę zmyć zwykłą, kranową wodą. Najlepiej przeprowadzić mycie z osuszaniem przy użyciu szorowarki i odkurzacza do pracy na mokro lub przy użyciu maszyny szorującej. W ostateczności możemy umyć podłogę mopem płaskim pamiętając o tym żeby używać lekko zwilżonego wkładu oraz często wymieniać wodę. Proces neutralizacji pozwala nam domniemać że podłoże jest przygotowane do impregnacji i ograniczyliśmy możliwość występowania niepożądanych skutków. 

Etap III : zabezpieczanie środkiem ochronnym

Zabezpieczanie posadzki polega na stopniowym dozowaniu polimeru, akrylu lub wosku na powierzchnię oraz równomiernym rozsmarowywaniu środka po powierzchni podłogi. Do rozkładania powłoki polimerowej możemy używać płaskiego mopa, zmywaka do szyb lub wałka. Należy pamiętać żeby akcesoria były czyste i w miarę suche. Należy sprawdzić czy włóknina, lub narzędzie którym smarujemy posadzkę nadmiernie nie pyliło. Polimery są lepkie, a wszelkie nieczystości, okruchy zostają uwięzione w posadzce. Do układania powłok polimerowych polecamy państwu profesjonalny mop płaski z wkładem z mikrofazy. Po rozłożeniu pierwszej warstwy należy poczekać do wyschnięcia (w zależności od pomieszczenia, grubości oraz polimeru może być to nawet 30 minut).

Położenie pierwszej warstwy powłoki ochronnej nie gwarantuje osiągnięcia pożądanego efektu. Bez względu na rodzaj posadzki pierwsza warstwa polimeru stanowi podłoże (grunt) dla warstwy drugiej. Często po dwukrotnej polimeryzacji osiągamy oczekiwany efekt. Dobrze jest wykonać proces trzykrotnie. Ułożenie 3 warstw gwarantuje dłuższe użytkowanie posadzki oraz mniejsze ryzyko rozpuszczenia w roztworach myjących. 

Każdy etap zabezpieczania powinien kończyć się polerowanie posadzki przy użyciu polerki wysokoobrotowej. Podczas polerowania na powierzchni podłogi wytwarza się bardzo wysoka temperatura która utwardza powłokę zwiększając jej walory estetyczne oraz twardość. Z każdym powtórzeniem operacji powinniśmy używać znacznie mniej środka do zabezpieczania. Poniżej w kilku krokach podsumowujemy ten akapit :

 1. sprawdzenie podłoża po neutralizacji
 2. rozkładanie pierwszej warstwy polimeru
 3. polerowanie suchej posadzki
 4. zabezpieczanie podłogi drugą warstwą ochronną
 5. polerowanie posadzki po drugiej polimeryzacji
 6. układanie trzeciej warstwy polimeru
 7. końcowe polerowanie posadzki

Do zabezpieczania polecamy : 

 1. Mediclean 141 i Kiehl Thermodur - podstawowa uniwersalna ochrona
 2. Kiehl Thermohospital - dla podłóg narażonych na środki do dezynfekcji
 3. Kiehl Thermospeed - do posadzek sportowych

Uwagi

Poniżej zebraliśmy kilka najistotniejszych uwag dotyczących zabezpieczania podłóg różnymi warstwami ochronnymi. Mamy nadzieję że okażą się Państwu pomocne.

 1. Do zabezpieczania posadzek sportowych należy wybrać powłokę do tego przeznaczoną. Od sprzedawcy dowiedzą się Państwo które to są lub czy środek spełnia normy dla preparatów antypoślizgowych
 2. Do zabezpieczania podłóg w przychodniach, gabinetach powinniśmy używać polimerów odpornych na rozpuszczanie w środkach na bazie alkoholi. Zwykłe powłoki nie są odporne na działanie środków do dezynfekcji, szybciej też rozpuszczają się w preparatach myjących na bazie alkoholi
 3. W zależności od środka, polimery mogą być bardziej lub mniej błyszczące
 4. Przed położeniem powłoki należy usunąć starą powłokę. Polimery kumulują drobinki zanieczyszczeń, a także się starzeją. W celu uzyskania czystej i ładnej powierzchni należy usunąć starą powłokę lub jej resztki
 5. Czemu posadzka zrobiła się ciemna? Nawarstwione polimery mogą ciemnieć, zwłaszcza w brzegowych częściach posadzki.
 6. Mocno nawarstwione polimery bardzo trudno usunąć, należy używać bardzo mocnego stężenia środka utrzymując optymalne namoczenie podłogi
 7. Pod żadnym pozorem nie można dopuścić do wyschnięcia podsadzki podczas stripowania/doczyszczania. Doczyszczanie należy wykonywać fragmentami ale dokładnie.

Sprawdź video stworzone przez firmę Medisept

Share this post

Komentarze (0)

Brak komentarzy
Menu
Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe.