Impregnacja i zabezpieczanie posadzek

Polimeryzacja, akrylizacja, impregnacja co to w ogóle znaczy ?

Polimeryzacja, akrylizacja, impregnacja, woskowanie, lakierowanie to określenia które są szeroko rozumiane jako zabezpieczanie posadzek. W rozumieniu większości firm sprzątających pojęcia są tożsame, co nie co mija się z prawdą. Proces zabezpieczania posadzek jest to zespół zabiegów mających na celu wydłużenie użyteczności i estetyki podłogi. Dzięki zastosowaniu niektórych zabiegów możemy wydłużyć naturalny połysk szlifowanego kamienia, ochronić przed starzeniem oraz deterioracją. Jakie posadzki można i należy zabezpieczać ? Przede wszystkim posadzki mineralne o porowatej strukturze takie jak marmury, granity, piaskowce, lastryko, terazzo oraz beton. Czy można zabezpieczyć posadzki elastyczne? Tak większość posadzek elastycznych można zabezpieczyć, są to wykładziny PCV i linoleum. Których posadzek nie powinno się zabezpieczać ? Posadzek gresowych i szkliwionych, oraz wszystkich posadzek elastycznych które w karcie produktu mają do tego przeciwskazania.

Jakie są metody zabezpieczania posadzek ?

Najstarszym sposobem zabezpieczania posadzek jest jej woskowanie. Metoda znana od setek lat. Czy jest skuteczna? Może i jest ale na pewno nie jest praktyczna i najlepsza. W dzisiejszych czasach istnieją dwie, zupełnie różne metody zabezpieczania posadzek oraz inne metody pokrewne. Jest to metoda powłoki lub hydrofobu. W przypadku metody powłoki mówimy o zabezpieczaniu powierzchniowym posadzki. Na powierzchni podłogi powstaje film ochronny, a jego grubość zależy od ilości zastosowanego preparatu. Kiedy tej metody używać? Metodę tę stosuje się przede wszystkim przy posadzkach z PCV i linoleum, można jej stosować również do posadzek mineralnych takich jak beton, lastryko lub marmur. Do granitu i posadzek o niskiej porowatości lub szczelinowatości nie powinno się stosować środków opartych o polimery. Druga metoda, impregnacji hydrofobowej polega na zabezpieczaniu struktury wewnętrznej materiału. Impregnat wnika w przypowierzchniową warstwę posadzki i izoluje ją przed dostawaniem się brudu i penetracji cieczy. Kiedy stosuje się impregnacje hydrofobową? Impregnaty hydrofobowe są używane do zabezpieczania posadzek mineralnych o bardzo małej porowatości takich jak : szlifowany marmur, granit, lastryko i beton.

Jak prawidłowo przeprowadzić proces impregnacji ?

Impregnację należy starannie zaplanować i rozłożyć w czasie, bardzo istotne jest przygotowanie powierzchni. Jak przygotować powierzchnię? W każdym przypadku trzeba usunąć pozostałości starych impregnatów powierzchniowych, czyli polimerów i akrylanów. Jak to zrobić? Należy użyć odpowiedniego stripera, zdzieracza powłok. Pamiętajcie, większość striperów używa się w stężeniu 3l na 10l wody. W przypadku posadzek kamiennych i innych mineralnych może zajść potrzeba wyrównania posadzki, czyli jej szlifowania ale to już inna historia. Odtłuszczone i doczyszczone podłoże należy zneutralizować, można to zrobić przy pomocy zwykłej wody. Stripery i inne środki doczyszczające mają zazwyczaj wysokie pH aby uniknąć nie przewidzianych skutków ubocznych przed położeniem impregnatu należy zneutralizować pH podłoża. Po neutralizacji możemy rozpocząć proces impregnacji, czyli równomiernie rozłożyć wybrany przez nas impregnat na całej powierzchni. Czynność należy powtórzyć kilkukrotnie, wszystko zależy czego oczekujemy.

Czego użyć przy impregnacji, jakiej chemii i jakiego sprzętu ?

Do zabezpieczania i doczyszczania dużych powierzchni przydadzą nam się następujące narzędzia : automat szorująco zbierający, szorowarka jednotarczowa, odkurzacz sucho-mokry, profesjonalny mop z wiadrem oraz skrobak ręczny i kieszonkowy. Wszystko oczywiście zależy od zaplanowanego zakresu prac, w przypadku małych powierzchni może się okazać że wystarczy sam mop i wiadro. Jakiej chemii używać ? Bardzo gorąco polecamy produkty marki Kiehl, są to wysokiej jakości środki które nie tylko zapewniają długotrwały efekt ale ich odpowiednie stosowanie pozwala ograniczyć koszty kolejnych zabiegów. Do impregnacji powierzchniowej czyli lakierowania, polimeryzacji lub akrylizacji (jak kto woli:)) polecam produkty z serii Thermodur, do posadzek marmurowych i lastryko Prisma Steinprotektor. Do impregnacji hydrofobowej polecam Impran. Do każdego doczyszczania doskonale się sprawdzi Poly Ex lub Veroclean.

Tagi : chemia profesjonalna zabezpieczanie posadzek

Share this post

Komentarze (0)

Brak komentarzy
Menu
Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe.