Chemia profesjonalna, co to jest pH ?

co to jest pH

Co jest pH i jakie ma znaczenie dla środków czyszczących?

A teraz.....trochę chemii w normalny i przejrzysty sposób. Nie jestem chemikiem, nigdy się za takiego nie uważałem ale o pH coś tam wiem. W najprostszym ujęciu jest to skala w której określa się zasadowość lub kwasowość roztworu. Jakie to ma znaczenie dla mycia i czyszczenia? Chodzi o to że nośnikiem większości codziennych zabrudzeń jest tłuszcz, tłuszcze znakomicie rozpuszczają się w środowisku zasadowym. W środowisku kwaśnym rozpadowi ulegają osady mineralne (osad z twardej wody, kamień, rdza, nalot z soli). Skala pH mierzona jest od 0 do 14. Wartości 0-6 świadczą o kwaśnym odczynie i im niższa wartość tym środek jest mocniejszy. Wartość neutralna to 7, a wartości od 8 do 14 do roztwory alkaliczne, czyli zasadowe. 

Co pH oznacza dla detergentów myjących i jak można je podzielić ?

pH ma bardzo duże znaczenie w przypadku detergentów myjących. Środki kwaśne służą do czyszczenia sanitariatów, doskonale sobie radzą z kamieniem i twardą wodą, z rdzą oraz resztkami kosmetyków. Środki neutralne to zazwyczaj płyny do zastosowań neutralnych, mają bardzo szerokie spektrum zastosowań. Środki zasadowe doskonale sprawdzą się w kuchni oraz przy doczyszczaniu. W zasadach rozpuszczają się produkty rafinacji ropy oraz jej pochodne (smary, oleje, paliwa). Do doczyszczania, w specyficznych warunkach warto również użyć środków kwaśnych. Trzeba zaznaczyć również że środki silnie kwaśne są dużo bardziej agresywne w odróżnieniu od środków silnie zasadowych, jednak trzeba zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu obydwu rodzajów.

Czy pH świadczy o skuteczności preparatu ?

Poniekąd tak. pH ma olbrzymi wpływ na skuteczność preparatu. Środki silnie kwaśne lub silnie zasadowe będą reagować znacznie szybciej niż środki o pH zbliżonym do neutralnego. Istniej jednak przypadek, a nawet wiele w którym pH mniejszą role niż powinno. Mogą istnieć dwa preparaty o tym samym pH i różnej, nawet bardzo, mocy. W tym przypadku mamy do czynienia z tak zwaną mocą zasady lub kwasu. Nie mieszając już w głowach są pewne związki które są mocniejsze od innych a pH mogą mieć takie samo, jeśli szukają Państwo preparatu o konkretnej mocy to najlepiej zasięgnąć rady sprzedawcy. Zapraszamy do kontaktu.

Poniżej mogą Państwo zobaczyć kilka preparatów o zróżnicowanym pH i mocy.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December