Chemia profesjonalna, co to znaczy?

visibility415 Views

producenci chemii profesjonalnej

O co chodzi z chemią profesjonalną?

Chemia profesjonalna to nic innego jak grupa produktów przeznaczonych głównie do użytku zawodowego. Chemii profesjonalnej do mycia używa się podczas mechanicznego szorowania lub doczyszczania posadzek, powinna być używana przez profesjonalne firmy sprzątające, stosuje się ja w gastronomii i hotelarstwie oraz usługach medycznych i kosmetycznych. Inną często stosowaną nazwą jest chemia przemysłowa lub specjalistyczna. Czym się charakteryzuje? Często profesjonalne płyny myjące mają wydłużony okres przydatności, nawet do 5 lat. Buzil twierdzi że część ich preparatów nigdy nie traci swoich właściwości, a przynajmniej nie zdążymy tego zauważyć. Najważniejszą jednak cechą chemii profesjonalnej jest jej skuteczność oraz fakt posiadania i publikowania pełnej dokumentacji w postaci kart charakterystyki i kart produktu.

Kiedy mamy do czynienia z chemią profesjonalną?

Za profesjonalną chemię czyszczącą uważamy preparat który posiada pełną dokumentacją techniczną oraz powstał w jawnym, spełniającym wysokie obostrzenia procesie produkcyjnym. Każdy preparat musi posiadać kartę charakterystyki w której zostały opisane właściwości fizykochemiczne, wpływ na środowisko z informacjami toksykologicznymi, zasady przechowywania oraz transportu, zasady użytkowania oraz instrukcje postępowania w przypadkach krytycznych. Oprócz karty charakterystyki każdy preparat powinien posiadać kartę techniczną lub kartę produkty gdzie zostały opisane podstawowe metody stosowania oraz materiały do jakich można użyć detergentu. Ostatnim dokumentem jest arkusz składników, gdzie mamy opisany skład preparatu oraz jego biodegradowalność.

Czy chemia profesjonalna jest szkodliwa dla środowiska?

Każdy z producentów dba o to aby jego preparaty były jak najmniej uciążliwe dla środowiska. W tym celu stosuje się opakowania pochodzące z recyklingu, monitoruje się ścieki, stosuje się wysokiej jakości surowce wolne od zanieczyszczeń oraz testuje każdy preparat przed dopuszczeniem go do sprzedaży. Zazwyczaj mocne preparaty doczyszczające zawierają silne kwasy, zasady lub  rozpuszczalniki, niektóre nawet w bardzo dużych stężeniach. Wtedy ich biodegradowalność jest obniżona w stosunku do płynów o charakterze pielęgnacyjnym. Co raz częściej mamy jednak do czynienia z produkcją preparatów które mają znikomy, prawie wręcz zerowy wpływ na środowisko, są to produkty należące m. in. do serii Planta (Buzil), Balance (Kiehl).

Jakie są różnice w stosunku do środka z marketu ?

Różnic jest sporo. Chemia profesjonalna, jak wspomniałem wyżej, musi mieć opublikowaną i dostępną dokumentacje techniczną. Chemia konsumencka nie musi. Większość środków czyszczących z marketów ma roczny termin przydatności. Profesjonalne płyny mające przydatne są nawet do 5 lat. Duża część preparatów jest bardzo uniwersalna, może służyć do różnych powierzchni i jest to wszystko opisane. Ważną zaletą, a zarazem różnicą jest jednak skuteczność i efektywność. Profesjonalne płyny myjące potrafią być bardzo skuteczne i efektywne już w niskich stężeniach (np. 20 ml na 10 l wody). Kogo polecamy ? Do dezynfekcji, śmiało możemy polecić produkty Schulke oraz Medisetp, do mycia i sprzątania polecamy produkty marki Buzil i Clinex.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December